top of page

          Az iskolánk 1995-1996-os tanévben 16 reál-humán osztállyal (8 román 143 tanulóval , 8 magyar 180 tanulóval), 7 ipari líceumi osztállyal (két román 28 tanulóval, 5 magyar 115 tanulóval), 7 szakis-kolai osztállyal (3 román 52 tanulóval, 4 magyar 105 tanu-lóval) rendelkezik. Az V- VIII osztály 18 van, ebből évfolymonként egy-egy románosztály összesen 102 tanulóval, többi 14 osztály 375 magyar tanulóval. Az iskolánkban még működött egy techikumi tagozat román nyelven faipari és turisztikai szakkal. 

          Kovászna 1952-es városi rangra emelése után az igazi urbanizáció megvalósításával igen fontos szerepet vállalt a kovásznai középiskola.  Sokáig a kovásznaiak nagy szomorúsága volt hogy vezetőik idegenek ma már ez a helyzet megváltozott volt időszak az 1990-es években amikor a megye vezetése került a kovásznaiak kezében (prefektus, alprefektus, RMDSZ elnök sőt rövid ideig szenátort is adott a város).

      Ha tanulmányozzuk az iskolánkban érettségizet tanulókról elkészített táblázatot 1962 és 2002 között amint egy 2000 végzős-nek 18–20% egyetemet és főiskolát végzett 17-18%-a pedig technikusi képzettséggel rendelkezik, azok akik nem tanultak tovább tisztviselői mesteri szakmunkás kisiparosi kereskedői stb. munkával járul hozza városunk illetve Kovászna környéke fejlődéséhez. Ma már több nemzedék tanult iskolánkban volt tanulóink mint szülők egyes esetekben mint nagyszülők adják gyermekeiket iskolába azzal a meggyőződéssel, hogy ma is jó kezekbe kerül gyermekük.

       Tanulóink rendszeresen és sikerrel részvettek a tantárgy-versenyeken, helyi, tömeg szakaszon, majd megyei és országos szakaszokon. Magyar nyelv és irodalom ,román nyelv és irodalom, biológia, kémia , fizika, matematika, közgazdaságtan, történelem tantárgyak versenyein ahol helyezéseket értek el. Sok tanuló pálya-választását is befolyásolta a tantárgyversenyen elért siker.

      Iskolánk tanulói mindig szép számmal kapcsolódtak be a különböző műkedvelő ,hagyományőrző, önművelő együttesek tevékenységeibe. A színjátszó csoport a líceum megalakulása óta állandó jelleggel működik. Ma már talán legismertebb országos hírű tevékenysége az iskolánknak. Kezdetei vissza nyúlnak első középiskolai osztályom tanulói által betanult ”Magaviseletből elégtelen” cimű színműre Csép Ödön és Kristó Zoltán fiatal tanárok rendezésével 1961. Sokat turnéztak a megye falvaiban a bevételt országos kirándulás szervezésére költötték. Majd követték a többi előadások Kisfaludy Károly „Csalódások” színműve 1965, Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig 1967, ezt követte a hét Tamási Áron bemutató (Boldog nyárfalevél, 1975 Hullámző vőlegény 1977, Csalóka szivárvány, Vitéz lélek, Hegyi patak, Tündöklő Jeromos), amelyeket öszzesen 220 alkalommal játszottak. Bebarangolták Kovászna, Brassó, Hargita, Maros, Kolozs, Fehér, Szilágy, Arad, Temes megyék falvait, városait, valóságos magyar kultúra mentési akció volt, a csausiszta rendszer elnemzetlenitő politika  körülményei ellenére. Az egész akció lelke Gazda József tanár volt, őt segítették társrendezőként Gál István, Dudás János, Gábor Béla, Szabó Etelka valamint Tompa Csaba tanárok. 1989 után a tevékenység folytatódott a Kárpát medence többi utód államaiban is. A Tamási műveken kívül ugyan csak sikerrel játszották, de kevesebb előadással a következő műveket: Jonesco, Kopac énekesnő, Mrozek, Károly, Benedek Elek: Töbsincs királyfi, Karácsony Benő: Rút kis kacsa valamint az Omnia vincit amor cimű iskola drámát.

Naptár

Térkép

Sulihírek

Február

 

 

bottom of page