top of page

        A fentiek alapján a tartományi ügyosztály megbízásából engedélyezem a VIII. osztály működését. Az igazgatóság intézkedjék, hogy a felvételi vizsgára megfelelő létszámú tanulót mozgósítson. A felvételi bizottság a helyszínen fog működni. Aláírás Kiss Kálmán tartományi szakfelőgyelő”. (71)

       1958 szeptember 15.-én be is indultak az első középiskolai osztályok, egy nappali és egy esti évfolyammal. Erről az eseményről így ír a marosvásárhelyi  „Vörös Zászló”(72), 1958 szeptember 18.-i száma. „Első tanítási nap a kovásznai új középiskolában" cimű írásában: „Az iskola udvaron beszélgető gyerekek vidám zsivaját hirtelen elnémította a csengő hangja . Az új tanév kezdetét jelentő csengő szó amely osztályba szólította a tanulókat. Az iskolai év első tanítási órájának ünnepi hangulata van minden esztendőben. Különösön érződik ez most Kovásznán ahol az iskolába siető elemisták I-VII osztályos diákok közé már nagyobbak közép-iskolások is vegyültek a 42 középiskolás kovásznai és környékbeli dolgozó, földművesek munkások gyermekei csendben foglalták el helyűket a földszinti tanteremben amelynek ajtaján ez olvasható VIII. osztály „.

    1959 szeptember 1-től igazgatónak Könczey Jenő közőpiskolai tanárt aligazgatónak pedig Dudás Jánost nevezik ki. Mind sürgetőbben vetődött fel új korszerű iskola építésének szükségessége. Az iskola igazgatósága kezdeményezésére az iskolai szülőbizottság a városi hatóságok támogatásával  az Oktatási Minisztériumban írt memorandumban kérte a segitséget. A Magyar Autonóm Tartomány  Tartományi tanácsa jóváhagyott az 1960-as évre 1400000 lejes beruházást egy kétemeletes 16 tantermes fizikai-kémiai laboratóriummal két műhellyel könyvtár és más mellék helyiségekkel ellátott épület építését. Még 1960–ban május és december között, rekord idő alatt felépült az új iskola. Az iskola ifjúsága bontotta le a régi földszintes három osztályos kis iskolát (az új épület helyén volt). A szülők és a város többi lakossága 300000 lej értékű adománnyal, illetve hazafias munkával biztosítoták az alaphoz szükséges kő mennyiségét. Sajnos a figyelmeztetés ellenére az építők nem vették figyelembe kovásznai szénsav kigőzölgés hatását az alapot, amely a föld felszínétől beton volt a szénsav megtámadta aminek az volt a következménye, hogy később 1964-ben az alapot újra kellett kőből elkészíteni. Ugyanekkor bevezetik a központi fűtést is .Így a kovásznai iskola lesz a rajon első központi füttéssel rendelkező iskolája. Állandó gondot jelentett a bentlakó tanulók elhelyezése . Volt a régi Pionír Ház helyén, a református kaszinó épületében, ahová korábban az I-IV-es tanulók jártak majd a Kálvin utcai emeletes ház, majd 1964-től 1977-ig a kultúrházzal szembeni volt gabona raktár épülete, ahol a fiú bentlakás és az étkezde kapott helyet. Közben az iskola tanulóinak és osztályainak száma állandóan bővül az 1960-61-es tanévtől beindul a középiskola román tagozata is. Az iskola tanulóinak és osztályainak a száma az 1961-62-es tanévtől :

 

I-IV osztály 11 , 276 tanulóval

V-VII osztály 7 ,244 tanulóval

VIII-XI osztály 7+2 (esti) osztály 214 tanulóval

Összesen: 27 osztály és 734 tanuló

 

Fokozatosan fejlődtek az oktatás anyagi feltételei. A politechnikai oktatás bevezetése következtében gépekkel szereltünk fel két műhelyt, fizikai előadó termet,(amfiteátrum) mozgófilm vetítő berendezéssel kémiai laboratórium is megkezdte működését állandóan gazdagodott az iskola szemléltető eszköz készlete és a könyvtáré is. Az oktatás színvonala emelkedik. Szárnyra bocsátja az iskola első végzőseit. Az idegen nyelvek illetve a sport oktatás kivételével a líceum összes tanerője végzett szaktanár.  

Naptár

Térkép

Sulihírek

Február

 

 

bottom of page